Ako (už konečne) vypratať šatník od nepotrebných vecí
- mojjmira
- Jan 20, 2018
- 4 min read
Asi každý má vo svojom šatníku veci, ktoré tam už dlho nemajú čo robiť. Či už ide o desaťročné nohavice, do ktorých sa nezmestíte, o vyťahaný sveter alebo o tričko s fľakom, ktorý už nikdy nevyperiete. Ak ste teda odhodlaní sa týchto vecí sa konečne zbaviť, tu je postup, ktorý môže byť nápomocný. Samozrejme, v poslednom kroku je len na vás, či niečo vyhodíte, alebo nie.

Moja motivácia
Predtým, ako sa pustíte so samotného triedenia šatníka, mali by ste sa na chvíľku zastaviť a zamyslieť, prečo vlastne chcete začať. Vyjasnenie vašej motivácie hneď na začiatku je dôležité, aby ste triedenie aj dokončili. No je oveľa dôležitejšie neskôr - aby ste o pol roka neboli tam, kde ste začali.
Vašou motiváciou môže byť napríklad vedomé znižovanie rozhodovania, aby ste sa vyhli „decision fatigue" - únave z rozhodnutí. Môže vás motivovať aj vyprázdnenie priestoru v skrini na iné veci. Vyčistený šatník vám tiež môže pomôcť lepšie určiť štýl obliekania, aký sa vám páči, alebo sa vďaka nemu do budúcna vyhnete nákupu vecí, ktoré nikdy nebudete nosiť. Vaše dôvody si ujasnite dopredu, najlepšie na papier.

Jedna veľká kopa
Ak sa vám roky kopia veci v skrini, nebude náprava situácie trvať hodinku. Preto bude najlepšie, ak si na triedenie vyhradíte voľnú sobotu alebo aspoň jedno voľné poobedie. Po mentálnej príprave prichádza na rad samotný šatník. No a prvý krok je zásadný – vyhádžte všetko oblečenie zo skríň, šuflíkov, aj zabudnutých krabíc a urobte z neho veľkú kopu. Veľmi dobre na to poslúži posteľ.
Marie Kondo, kráľovná kníh o upratovaní, odporúča rozdeliť oblečenie podľa kategórií. Teda tričká na jednu kopu a nohavice na druhú. Tento postup je praktický z toho dôvodu, aby ste na konci nezostali s 20 topmi a len dvomi spodkami. Ak však máte pomerne dobrý prehľad o svojich veciach, stačí vám jedna kopa.

Štyri kôpky
Ku konkrétnemu k triedeniu vám každý povie niečo iné, ja pomôžem len niekoľkými tipmi, ktoré sa osvedčili aj mne.
Väčšina minimalistov a aj Marie Kondo odporúčajú chytiť každú vec počas triedenia do rúk, dodá to perspektívu. Myslím si však, že sa už netreba pýtať, či daná vec vyžaruje radosť (spark joy), ako odporúča spomínaná autorka. Jednoducho ju podržte a urobte rozhodnutie. Keď si nie ste istí, rovno vec vyskúšajte. A predstavte si, že ste v skúšobnej kabínke: Kúpili by ste si ju znova? Pomôžu tiež otázky: Mal/a som to na sebe posledných šesť mesiacov? Sedí mi to? Je to pohodlné? Je to v dobrom stave? alebo Pristane mi to?
Keď si nie ste istí, vec si vyskúšajte. Kúpili by ste si ju znova?
Následne vec presuňte na jednu zo štyroch kôpok. Odporúčam kopu určite, teda veci, ktoré budete hneď dávať späť do skrine, kopu možno, kopu na darovanie alebo predaj a kopu na vyhodenie.
S prvou kopou je to jednoduché, pretože to sú veci, ktoré budú tvoriť základ vášho šatníka. Je dobré ich hneď zavesiť a poskladať späť. Kopa na vyhodenie je tiež vopred jasná, nemusíte ju však vyhodiť úplne. Ja si napríklad zo starých tričiek robím handry na upratovanie alebo ak máte psa, určite ocení novú deku.

Kopu darovať alebo predať dám vždy celú oprať a časť z nej posúvam sestre alebo ju zanesiem do second handu Nosene v Bratislave. Možnosťou môže byť aj záchytné centrum alebo predaj na bazári, poprípade online. Je len na vás, ako s vaším oblečením naložíte.
Kopu možno presuniem do kartónovej krabice, zalepím páskou a napíšem na ňu aktuálny dátum. Ak mi niečo počas mesiaca alebo dvoch chýba a viem, že je to v krabici, tak to vyberiem. Zvyšok po uplynutí stanovenej doby znova darujem alebo predám.
Čo po vytriedení šatníka?
Jedna z nástrah triedenia šatníka je, že o pol roka budete tam, kde ste začali, len s inými vecami. Preto je dôležité prehodnotiť spôsob, akým vnímate oblečenie, ako "konzumujete" módu. Predísť tomu môžete viacerými spôsobmi, základ je vo vedomom nakupovaní. Tak sa vám podarí dosiahnuť, že budete nakupovať iba veci, ktoré naozaj potrebujete alebo vynosíte.

Potrebné veci spoznáte po vytriedení šatníka rýchlo. Budú to také, ktorých máte najmenej alebo úplne chýbajú – môže ísť napríklad o nohavice alebo košele. Ak vám však zostala len jedna sukňa, ale sukne vôbec nenosíte, asi nie je nutné dokupovať ďalšiu.
Tiež je dobré zamerať sa na vaše denné aktivity. Ak váš deň rozvrhnete na prácu a voľný čas, malo by vaše oblečenie korešpondovať s rozvrhnutými pomermi. To znamená, že ak vám chýba nejaká elegantná blúzka do práce a ste tam každý deň, tak je to asi dobrá investícia. Ak však zvažujete tretie nohavice na behanie, a pritom chodíte behať raz týždenne, asi budú zbytočné. Samozrejme, znova všetko závisí na vašom nastavení.
Jedna z nástrah triedenia šatníka je, že o pol roka budete tam, kde ste začali, len s inými vecami.
Každopádne, pozrieť sa na oblečenie týmto spôsobom pomáha zlepšiť perspektívu, koľko toho vlastne potrebujete. Ak tvrdíte, že obliekanie má byť tiež kreatívne a zábava, súhlasím. O to viac kreativity zapojíte, keď budete narábať s menším šatníkom, ale keď budú jednotlivé kúsky k sebe pasovať.
Ďalší dobrý tip je určiť si ústredný motív (bodky, pásiky, kvety) alebo farbu v šatníku. Môže ich byť aj viac, ale nie viac ako tri, pričom ich môžete každú sezónu obmeniť. Motív alebo farba vám pomôžu pri nákupoch. Vďaka tomu budete dokupovať len veci, ktoré spolu s neutrálnymi kusmi dobre zapadnú do už vytvorenej štruktúry. Nestane sa, že domov donesiete vec, ktorá sa vám k ničomu nehodí, a preto ju následne nebudete nosiť.

Keď si takto vytvoríte akýsi cit pre váš vkus a preferencie a jasne uvidíte, čo vám ešte chýba, je dobré si to rovno zapísať. Ja tento zoznam nosím v mobile. Je to užitočné, lebo všetci máme sklon kupovať vždy určitý druh vecí stále dookola. Preto máte doma napríklad pätoro dobrých džínsov, ale ani jedno pekné sako. Zoznam vám v obchode pomôže zamerať sa na iné veci, ako ste bežne zvyknutí.
Na začiatok to môže vyzerať, že venujete príliš veľa myšlienok takej (pre niekoho až banálnej) veci ako je obliekanie. Výsledok má však byť opačný. Keď raz prejdete vedomím myšlienkovým procesom o veciach vo vašom okolí (vôbec to nemusí byť len oblečenie), do budúcna im už, pravdepodobne, nebudete musieť venovať viac ako pár minút. No a v neposlednom rade oblečenie naozaj zrkadlí, kto sme, a verím, že keď naozaj úzko pasuje vašim preferenciám, odráža sa to aj na každodennom pôsobení na vašu všeobecnú pohodu.
Dúfam, že vám tento návod pomohol odhodlať sa do prečistenia šatníka. Ak si trúfate na viac, vyskúšajte Projekt 333, kde nosíte počas troch mesiacov 33 kusov oblečenia. Viac som o ňom napísala TU.
Kommentare