top of page

Užitočné tipy, ako dostať minimalizmus do vášho každodenného života

  • mojjmira
  • Dec 30, 2017
  • 5 min read

Tento rok môj mikrosvet asi najviac ovplyvnil fenomén minimalizmu. Slovo fenomén som použila preto, lebo z lesklých časopisov a internetových magazínov začínam mať pocit, že sa mu už venujú asi všetci, rovnako ako predtým jóge alebo ešte predtým cestovaniu v štýle Eat, Pray, Love. Minimalizmus je však podľa mňa oveľa intímnejšia záležitosť a neexistuje naň zaručený návod. Rada sa však podelím o niekoľko tipov, ktoré na ceste k nemu pomohli aj mne.

Čo je to minimalizmus?

Na začiatok skúsim načrtnúť, čo vlastne minimalizmus je. Myslím si, že nemá jedinú konkrétnu a správnu definíciu, no spomeniem tie, ktoré ma počas posledných mesiacov zaujali najviac.

Ako píšu známi The Minimalists, ktorých ste mohli vidieť v rovnomennom dokumente na Netflixe, minimalizmus je „nástroj, ktorý pomáha pri hľadaní slobody". Nech už pre vás slovo sloboda znamená čokoľvek. A tiež dopĺňajú, že minimalizmus nie je o obmedzeniach a tiež neznamená, že čím menej vecí máte, tým viac sa k nemu priblížite. Leo Babauta, zakľadateľ stránky mnmalist.com, výstižne opisuje, že minimalizmus je „spôsob, ako uniknúť excesom sveta okolo nás - excesom konzumu, posadnutosti materiálnymi vecami, neporiadku, prílišnej zaneprázdnenosti, množstvu dlhov, nadmernému rozptýleniu a priveľkému hluku."

 

Minimalizmus je zámerným povýšením vecí, ktoré si ceníme najviac, a odstránením všetkého, čo nás od nich odvádza.

 

Tieto definície presne dopĺňa výrok, ktorý označuje minimalizmus, ako „úmyselné povýšenie vecí, ktoré si ceníme najviac, a odstránenie všetkého, čo nás od nich odvádza". Samozrejme, veci sú v tomto prípade len metafora a je v nej zahrnuté oveľa viac. Podrobnejšie zhrnutie nájdete na blogu becomingminimalist.com, ktorý píše Joshua Becker. A na ďalšom mojom obľúbenom blogu nosidebar.com opisujú minimalistu ako niekoho, kto si cení viac seba ako materiálne veci. To znamená, že „robí rozhodnutia založené na tom, čo potrebuje, namiesto získavania všetkého, čo chce".

Ako teda pretaviť tieto myšlienky do vášho každodenného života?

Minimalistické tipy na každý deň

1. jeden dnu, dva von

Jednoduchý a základný tip, ak chcete pomaly prevetrať vašu domácnosť od vecí. Vždy, keď domov prinesiete niečo nové, vyhoďte, darujte alebo predajte dve veci z rovnakej kategórie. Čiže pri novej maskare vyhodíte dve staré a zaschnuté, pri novom tričku sa zbavíte tých s dierami a podobne. Tento proces je pomalý, ale za to naozaj účinný. A časom sa začnete pri nákupoch sami seba pýtať, či tú vec naozaj potrebujete, ak máte doma podobnú a nechcete ju vyhodiť.

2. online pôst

Minimalizmus sa netýka iba hmotných vecí, ale tiež nášho digitálneho sveta, a nemenej aj našich myšlienok. Ďalším tipom, ako zaradiť vedomé prežívanie do vášho sveta, je online pôst. Ten môže mať veľa podôb, ale tu je niekoľko tipov odo mňa. Offline soboty, keď nepôjdete na interne,t alebo sa vôbec nechytíte mobilu a počítača, hodinu po zobudení a hodinu pred spaním budete mať mobil na letecký mód, Netflix zapnete len cez víkend alebo si vypnete všetky upozornenia v nastaveniach a na mail pôjdete, iba trikrát denne v presne určený čas. No a potom možno niečo radikálnejšie: z času na čas vypnete mobil na deň-dva úplne. Verte mi, nič neutečie.

3. preškrtnúť jednu vec

Ak podobne ako ja fungujete pomocou TO DO listov, tak tento tip môže byť veľmi užitočný. Nie vždy, keď plánujem nasledujúci deň, viem odhadnúť, kedy som si toho už naložila priveľa. Vtedy vždy zaberá toto pravidlo. Hneď ako dokončím plánovanie, pozriem sa, ktorá vec je zo zoznamu najmenej potrebná/dôležitá/obohacujúca a jednoducho ju vyškrtnem. Naučiť sa púšťať veci z môjho každodenného nabitého programu a ešte k tomu bez výčitiek, je asi jedna z najlepších vecí, ktoré som sa tento rok naučila.

 

Jedna z najužitočnejších vecí, ktoré som sa tento rok naučila, je bez výčitiek vyškrtnúť veci z môjho nabitého programu.

 

4. Projekt 333

O Projekte 333 som napísala samostatný post. No v skratke ide o módnu minimalistickú výzvu, ktorá vám môže pomôcť konečne vytriediť všetko oblečenie ležiace vzadu v skrini. Hlavnou myšlienkou je, že počas troch mesiacov alebo jednej sezóny nosíte 33 kusov oblečenia. Toto číslo môže na začiatok vyzerať drasticky, časom však zistíte, že 33 kusov je v podstate pomerne veľa možností a možno už nikdy nebudete potrebovať viac.

5. minimalistická výzva

Minimalistické výzvy nájdete v rôznych obmenách po celom internete. Ich hlavnou náplňou je pomôcť ľuďom zbaviť sa vecí nejakou zábavnou formou. Urobiť z toho hru. Čiže, keď sa rozhodnete, že je najvyšší čas vytriediť niekoľko zbytočných vecí z vášho života, je už len na vás, akým spôsobom to urobíte. K najznámejším patrí mesačná výzva od The Minimalists, počas ktorej prvý deň vyhodíte jednu vec, druhý druhú a tak ďalej. Skončíte pri tridsiatich, čo na prvý pohľad vyzerá veľa, ale ráta sa každá nespárovaná ponožka alebo vypísané pero. Ďalšími výzvami sú napríklad časové, kde si nastavíte si budík na určitý čas a určíte si počet vecí, ktoré vyhodíte. Videla som sto vecí za hodinu, ale aj desať vecí za desať minút. Je to len na vás. Ak sa s vecami aj po takejto výzve stále neviete rozlúčiť, zavrite ich do krabice a preč z dohľadu. Ak vám po mesiaci žiadna vec z krabice nebude chýbať, celú ju vyhoďte.

6. bez nákupov

Pre väčšinu ľudí nie je ani tak náročné nejaké veci konečne vyhodiť, no často sa ani nenazdajú a veci sú späť, len v inej podobe. Začať pociťovať výhody z minimalistického spôsobu života sa vám podarí, nielen keď sa budete vecí zbavovať, ale aj keď sa naučíte nezapratávať váš priestor novými. S tým vám môže pomôcť výzva bez nákupov. Mne výborne funguje tak, že si určím jeden druh vecí, ktoré nebudem nakupovať v daný mesiac. Napríklad v januári si nekúpim žiadne oblečenie, vo februári nekupujem kozmetiku a podobne. Samozrejme, vy sami si určíte, kam ide zbytočne veľa vašich peňazí a pri akých veciach by to bolo reálne. A ak už budete na úrovni pokročilých, pokojne to natiahnite na tri mesiace alebo pol roka.

7. zóna bez neporiadku

Keď je pre vás ťažké, predstaviť si, že by ste mali od vecí naraz vyprázdniť celý byt, tak toto môže byť pomoc pre vás. Začnete jednou malou zónou. Touto zónou môže byť polička s knihami, nočný stolík aj skriňa v predsieni. Jednoducho hocičo, čo má jasne vymedzený priestor a nestresuje vás predstava, že to všetko naraz upracete. Vyčistiť tento priestor od vecí je však len prvý krok, druhým je udržať priestor v takomto stave. To znamená, že ho označíte ako zónu bez vecí, poviete to každému v domácnosti a nebudete ju zapratávať. Ak prvé miesto zostalo dostatočne dlho čisté, môžete sa posunúť na ďalšie.

8. denník pred spaním

Ako som už spomínala, minimalizmus nie je len záležitosť na úrovni vecí, ale tiež myšlienok. A zbaviť sa tých toxických je niekedy oveľa ťažšie, ako vyhodiť staré vyťahané tričko. Mne v tomto veľmi pomáha ich zapisovanie pred spaním. Nepredstavujte si to ako klasický denníček, ktoré malo asi každé dievča v puberte, ide skôr o akýsi zápisník, ktorý má pomôcť zachytiť váš deň. Pritom si do neho nezapisujte len to, čo sa vám stalo, ale najmä to, ako sa cítite, na čo neustále myslíte a napríklad tiež, čo je treba spraviť na ďalší deň. Je dokázané, že keď pred spaním svoje myšlienky prenesiete na papier, upokojíte sa, a tým rýchlejšie zaspíte a dosiahnete kvalitnejší spánok. Stačí začať piatimi minútami denne a určite uvidíte rozdiel.

 

Minimalizmus nie je len záležitosť vecí, ale aj myšlienok.

 

Comments


  • White Instagram Icon
  • White Pinterest Icon

© 2023 by Fashion Diva. Proudly created with Wix.com

bottom of page