Vyskúšajte minimalistický digidetox: Prečistenie online priestoru za 10 dní
- mojjmira
- May 20, 2020
- 5 min read
Updated: Sep 1, 2020
Na začiatku februára som sa pustila do čistenia digitálneho priestoru a celý proces som zdieľala na IG. Prekvapilo ma množstvo pozitívnych ohlasov aj počet ľudí, ktorí sa ku mne pridali. Aby digidetox nezostal zapadnutý v archívnych stories, pomyselne ho sem oprašujem. Môžete sa tak k nemu v prípade potreby hocikedy vrátiť a naplánovať si ho na obdobie, ktoré vám najlepšie vyhovuje.

Čistiť online priestor je rovnako dôležité ako triediť preplnené skrine. Aj tam vzniká neporiadok, ktorý napríklad ovplyvňuje pracovné tempo, poprípade duševný stav. Pozitívne zmeny, ktoré prečistenie digitálneho prostredia prináša, sú vedomejšie využívanie času, väčší prehľad a potenciálna zmena návykov.
Postup je jednoduchý. Každý deň sa pozriete na nejakú časť online priestoru, ktorá sa zvykne zapĺňať, minimalizujete ju. Digitálny detox som tvorila tak, aby sa oblasti striedali a aby za sebou nenasledovali dve náročnejšie úlohy. Žiadna by však nemala zabrať viac ako dvadsať minút (až na tie, kde sa vyžaduje napríklad deň bez sociálnej siete).
Na začiatok pridávam všetky dni digitálneho detoxu pokope:
1. unfollow na Instagrame (2 až 10 účtov) 2. hodina po zobudení bez obrazovky telefónu (alebo aj televízora) 3. vymazať aplikácie (2 až 10 aplikácií) 4. deň bez sociálnej siete (podľa vlastného výberu) 5. unfollow na FB (2 až 10 stránok) 6. vypnúť notifikácie (aspoň niektoré) 7. vymazať fotografie v telefóne (20 až 50 fotografií) 8. hodina pred spaním bez obrazovky telefónu (alebo aj televízora) 9. unsubscribe mail (2 až 5 odberov) 10. poznať čas pred obrazovkou
1. unfollow na Instagrame (2 až 10 účtov)
Instagram ponúka množstvo inšpiratívnych profilov a zaujímavých informácií. Neviem však, prečo by som mala sledovať dvetisíc profilov, ktoré aj tak nestíham reálne vidieť. Čo by asi malo byť zmyslom ich sledovania. Je to ako s preplnenou skriňou, kde sú vzadu pohádzané veci, ktoré nevidieť, a tak z nich ani nie je úžitok. Aj na Instagrame, ako všade inde, by malo platiť – kvalita nad kvantitou. Sledujte len profily, ktoré pre vás majú pridanú hodnotu a na ktoré máte aj čas.
Prečítajte si tiež: Minimalizmus na sociálnych sieťach: 7 jednoduchých tipov, ako na nich tráviť menej času
2. hodina po zobudení bez obrazovky telefónu (alebo aj televízora)
Nie je žiadne tajomstvo, že až 79 % užívateľov smartfónov je na telefóne hneď 15 minút po zobudení. Pritom je však tiež dokázané, že automatické používanie telefónu skoro ráno a instantné prijímanie informácií bez kontroly zvyšuje stres a úzkosť. Podobne to je aj s televíziou ako kulisou pri raňajkách. Okrem toho sa okamžitým napojením na online svet oberáte o osobný priestor. Nechávate názory iných ľudí, ich konanie a žiadosti vliezť doslova až k vám do postele. Vyskúšajte prvú rannú hodinu venovať sebe a tráviť ju napríklad cvičením alebo čítaním dobrej knihy. Verte, že pocítite rozdiel.
3. vymazať aplikácie (2 až 10 aplikácií)
Máte aplikáciami zapratanú celú plochu telefónu? A používate ich? Alebo tam len tak stoja, lebo ste si ich kedysi stiahli. Neporiadok v online priestore, rovnako ako v tom offline môže zbytočne rozptyľovať vašu pozornosť. O to dôležitejšie je mať čistú plochu, na ktorú sa pozeráme tak často, ako je tá na telefóne. Aplikácie majú život uľahčovať, nie spôsobovať ešte viac problémov. Mne sa napríklad stalo, že som si podľa názvu a ikonky už ani nevedela spomenúť, na čo daná aplikácia slúži. A takú v telefóne naozaj netreba.

4. deň bez sociálnej siete (podľa vlastného výberu)
Množstvo času, ktoré strávim na sociálnych sieťach (napriek tomu, že sa ich spravovaním živím), je pre mňa niekedy zarážajúce. Mojou najvyužívanejšou sieťou je Instagram, kde aktuálne trávim približne hodinu a pol denne. Je to viac ako 10 hodín za týždeň. Verím, že by sa ten čas dal využiť užitočnejšie. Ak máte aj vy nejakú sociálnu sieť, kde trávite priveľa času, určite vám jeden deň bez nej odporúčam. A rovno si dopredu naplánujte, ako získaný čas využijete.
Prečítajte si tiež: Vypla som sociálnu sieť: 9 zistení o mesiaci bez Instagramu
5. unfollow na FB (2 až 10 stránok)
Rovnako ako pri Instagrame, ak ste na Facebooku preplnení zbytočným obsahom, vo výsledku tam radšej ani nechodíte, poprípade sa nad ním rozčuľujete. S dnešnými možnosťami nastavenia však nie je až také ťažké vytvoriť si z FB priestor, ktorý bude prínosný a obohacujúci. Prvým krokom k tomu je premazanie lajknutých stránok. Najmä takých, kde ste fanúšikmi odvtedy, keď ste sa pred vyše desiatimi rokmi prvýkrát prihlásili. Popritom môžete napríklad ešte označiť vaše obľúbené stránky, aby sa vám ukazovali ako prvé (limit je 30). Viete tak na FB dostať do popredia zmysluplný obsah už za niekoľko minút.
6. vypnúť notifikácie (aspoň niektoré)
Asi sa vám už stalo, že vám pípnutie telefónu, poprípade rozsvietenie obrazovky odviedlo pozornosť od rozhovoru s osobou oproti vám. Presne toto notifikácie robia – trieštia pozornosť. Ja už notifikácie nejaký ten rok vypnuté mám a odporúčam to aj vám. Bolo to jedno z mojich najlepších rozhodnutí v rámci digitálneho priestoru. Presunula som sa tým z reagovania na aktívne konanie. Namiesto toho, aby mi telefón určoval, čo a kedy mám vidieť, vyberám si ja vedomejšie, kedy na ňom chcem tráviť čas a akú aplikáciu používať.
Digitálny minimalizmus určite neodmieta inovácie internetovej doby, ale odmieta spôsob, akým v súčasnosti príliš veľké množstvo ľudí tieto nástroje využíva. (Cal Newport: Digital Minimalism: Choosing a Focused Life in a Noisy World)
7. vymazať fotografie v telefóne (20 až 50 fotografií)
Znamenajú pre vás všetky fotografie v telefóne pridanú hodnotu, alebo ich tam máte iba preto, lebo sa zmestia? Veľké množstvá fotografií, často zachytávajúce dvojmo, či štvormo tú istú vec, sú v podstate digitálnym neporiadkom, ktorý sa hromadí bez reálneho využitia. Premazanie fotografií vám pomôže uvedomiť si, čo všetko fotíte, a či to naozaj potrebujete v telefóne.

8. hodina pred spaním bez obrazovky telefónu (alebo aj televízora)
Ak je ťukanie do telefónu hneď ráno po zobudení zlé, tak večer pred spaním je to ešte horšie. Večer sa telo za pomoci hormónov snaží uspať váš mozog. Avšak modré svetlo z obrazoviek zariadení znižuje hladinu hormónu spánku melatonínu, a tým sťažuje zaspávanie a následne znižuje kvalitu spánku. Tiež som na sebe spozorovala, že kvôli večernému pozeraniu do telefónu zvyknem spánok odkladať – ešte si pozriem toto, prečítam tamto... internet je nekonečný, a tým sa oň tiež oberám. Ak ste sa v tomto odseku spoznali, vyskúšajte to dnes bez obrazovky.
9. unsubscribe mail (2 až 5 odberov)
Je dokázané, že ponuky z mailov vedia ovplyvňovať spotrebiteľské správanie. Nechávate sa ovplyvňovať tým, čo vám chodí do mailovej schránky. Poprípade druhú časť odberov ani neotvárate. Aj tu je preto dobré si z času na čas upratať. Je to jednoduché. Otvorte, prejdite úplne dole a dajte unsubscribe.
10. poznať čas pred obrazovkou
Posledný deň digitálneho detoxu je venovaný informáciám. Aby ste boli schopní zmeniť akékoľvek správanie, musíte ho najskôr odsledovať a zvedomniť. Len ak poznáte svoje zvyky, viete ich korigovať. Koľko času trávite denne pozeraním na telefón? Aká je vaša najvyužívanejšia aplikácia? Počas akých situácií zvyknete len tak ťukať do telefónu? Posledný deň je venovaný práve hľadaniu odpovedí na tieto otázky. Online priestor aj sociálne siete vedia byť užitočnými nástrojmi, treba sa však naučiť používať ich vedome a pochopiť, akú hodnotu pre vás majú. Dnes teda začnite pozeraním spotreby batérie, aktivity v aplikáciách alebo si rovno stiahnite užitočnú aplikáciu Moment, ktorá vám to celé spočíta.
Comments