Čo som sa naučila po roku s minimalistickým módnym Projektom 333
- mojjmira
- Jul 2, 2018
- 4 min read
Minimalistický prístup sa môže odrážať v každej oblasti života. A niekedy jednoduché zmeny v pomerne banálnych veciach vedú k zmenám v oveľa väčšej miere. Preto som sa rozhodla spísať, čo som sa naučila vďaka minimalistickej výzve, ktorá prevetrala nielen môj šatník.

Zoznámte sa s Projektom 333
Keď som pred viac ako rokom prvýkrát počula o Projekte 333, povedala som si, že ho musím vyskúšať. Ide o módnu minimalistickú výzvu, ktorú založila Courtney Carver autorka blogu Be More with Less pred ôsmymi rokmi. Cieľom výzvy je v priebehu troch mesiacov využívať menšiu capsule wardrobe zo svojho šatníka, ktorá bude pozostávať z 33 kúskov.
Projekt 333 som do svojho šatníka zaradila pred piatimi sezónami a stále je tam. Aj keď som nikdy nepatrila k ľuďom, ktorí majú prehnane veľa oblečenia, za pár rokov sa mi toho nazbieralo dosť. Začala som opatrne s dvomi mesiacmi namiesto troch, pričom som rovno pridala aj trojmesačný zákaz na nákup oblečenia. Myslím si, že je to dobrá kombinácia, lebo ma to prinútilo pracovať s tým, čo som už mala v skrini, a nebola to nová výhovorka, prečo ísť nakupovať. Teraz je Projekt 333 súčasťou môjho šatníka viac ako rok a myslím si, že už z neho nikdy nepôjde úplne preč.
Ak sa o Projekte 333 chcete dozvedieť viac, prečítajte si tento článok: Čo je to Projekt 333 a prečo som sa ho rozhodla vyskúšať.
Čo som sa po roku naučila
Vďaka Projektu 333 som sa naučila niečo nové o obliekaní, ale najmä o sebe.
Keď som začínala s Projektom 333, myslela som si, že zjednoduším celý rozhodovací aj nákupný proces okolo oblečenia, a to sa mi aj podarilo. Síce som nikdy nepatrila k nákupným maniačkam a pravidelne som svoj šatník triedila, aj tak som však poznala známe — nemám čo na seba.
Ak si máme vybrať 33 kusov oblečenia, s ktorými si vystačíme 3 mesiace, automaticky zostanú len veci, ktoré sa nám páčia a máme ich radi. Vďaka tomu som si začala jasne uvedomovať svoj štýl. Ten bol dovtedy zahrabaný pod kopou kompulzívnych nákupov vecí, ktoré som mala na sebe párkrát, a potom ležali v skrini. Zistila som aké farby, strihy, látky aj kusy oblečenia preferujem, no aj naopak, ktoré vôbec kupovať nemusím, lebo ich aj tak nebudem nosiť.

Nosím tak len oblečenie, ktoré mám rada a cítim sa v ňom dobre. Vďaka tomu sa oveľa menej porovnávam s okolím a tiež s reklamou alebo ľuďmi na sociálnych sieťach. Naopak, o to viac ocením, keď nejakej žene niečo pristane a je v tom krásna, lebo netúžim mať na sebe to isté. A faktom je, že naozaj nikoho nezaujíma, čo máte oblečené a nikto si nevšimne, že nosíte 33 vecí stále dokola. Ľudí nezaujíma, čo máte oblečené, zaujíma ich, čo majú oblečené oni.
Tiež som zistila, že v skutočnosti potrebujem oveľa menej vecí, ako som si myslela, aby som sa cítila dobre a bola spokojná. Nepotrebujem si svoju hodnotu dokazovať trendovým oblečením, ani ničím iným.
Elegance is elimination. (Cristóbal Balenciaga)
Vďaka Projektu 333 šetrím čas, aj peniaze.
Aj keď je Projekt 333 minimalistická výzva o obliekaní, vo svojej podstate je o obliekaní len na začiatku. Je najmä o tom, aby sme si našli v živote viac času a priestoru na dôležitejšie veci, ako nákup nových šiat. Ráno, po skontrolovaní počasia, mám na výber malé množstvo kombinácií, čo na seba. Z toho je tiež niečo v praní a podobne. No a keďže mám menej možností čo na seba, rozhodnutie je rýchle a automatické.
Nové oblečenie nakupujem často medzi sezónami, teda v čase, keď rozmýšľam o novej capsule wardrobe a o tom, čo by mi v nej mohlo chýbať. Nekupujem však veci, ktoré už mám (tretie biele tričko), a často ani veci, ktoré sú práve v móde, lebo by som ich, pravdepodobne, nevynosila. Často sa stane, že si 2 až 3 mesiace nekúpim nič nové, lebo práve nič nepotrebujem. Z druhej strany potom peniaze, ktoré takto ušetrím, môžem investovať do kúskov oblečenia, ktoré sú vyrobené eticky, z kvalitných materiálov a vydržia roky.
Vďaka Projektu 333 som postupne zaradila minimalizmus do každej oblasti života.
Ak máme v šatníku menej vecí, je to dobrý začiatok. Ale postupne mi to nedalo a začala som vedome triediť aj iné oblasti života. Najskôr prišli na rad predmety ako napríklad kozmetika, knihy alebo riad. Naozaj treba na dvojčlennú domácnosť 24 hrnčekov?

A pokračovala som aj s digitálnym priestorom. Mazala som fotografie, súbory, priateľov na sociálnych sieťach a v neposlednom rade som aj znížila čas, ktorý trávim online. Lebo minimalizmus nie je o tom, mať čo najmenej vecí, ale mať čas na to, čo je pre nás dôležité.
Zistila som, že potrebujem oveľa menej vecí, ako som si myslela, aby som sa cítila dobre a bola spokojná.
Vďaka Projektu 333 som začala investovať do oblečenia, ktoré odráža moje hodnoty.
Keď si počas roka doplním do šatníka len obmedzené množstvo oblečenia; aké chcem, aby to oblečenie bolo? Pri nákupoch oveľa viac premýšľam a viem, že oblečenie musí byť kvalitné a niečo vydržať, keďže sa bude viac prať. Okrem toho som rada, keď podporím domáceho výrobcu, ktorý má často transparente napísané, odkiaľ pochádza jeho materiál, a kde sa oblečenie šije.
No a postupne začínam do svojho rozhodovania zaraďovať aj eko aspekt pri výrobe šiat a podporovať značky, ktoré majú slow fashion v DNA ich podnikania. Určite chcem, aby pri výrobe môjho oblečenia nebola využívaná detská práca a aby mali zamestnanci férové pracovné podmienky. Aby neboli na farbenie látok používané nebezpečné chemikálie a dávam prednosť prírodným látkam pred polyesterom. Toto sú minimálne požiadavky, ktoré keď skúsime zaradiť do života, tak nám to pomaly vytriedi všetky značky, ktoré nájdeme v nákupných centrách. Okrem toho sa snažím šetriť prírodné zdroje, preto je časť môjho šatníka kúpená second hand.
A v neposlednom rade si takto kúpené oblečenie vážim oveľa viac, nadobúda pre mňa hodnotu, nie je to len ďalšie tričko, ktoré sa, čo nevidieť, rozpadne.

Vyskúšajte Projekt 333
Ak máte pocit, že sa vám veci trochu sypú na hlavu a že nikdy na nič nemáte čas, skúste Projekt 333 tiež. Oblečenie a veci každodennej potreby je asi najľahšie vytriediť, pritom pozitívny účinok na každodenný beh udalostí pocítite takmer hneď.
Je len na vás, ako si nastavíte pravidlá. Skúste napríklad 40 kúskov alebo len výzvu dlhú mesiac a sami uvidíte, či je to pre vás. A ak sa chystáte na triedenie šatníka, pomôcť vám pri tom môže aj tento článok: Ako (už konečne) vypratať šatník od nepotrebných vecí.
Držím palce.
Comments