Začnite dnes: 5 minimalistických tipov, ktoré môžete vyskúšať
- mojjmira
- Apr 8, 2019
- 4 min read
Zjednodušovanie života môže na niekoho pôsobiť zložito. Paradox. V každodennom kolobehu sa nechávame unášať povinnosťami, zvykmi a stálym tempom. Existujú však drobné zmeny, ktoré môžete vyskúšať už dnes. Pomôžu vám znížiť počet vecí, ako aj neodbytných myšlienok. Ponúkam vám päť spôsobov, ako vniesť minimalizmus do života.

Definície minimalizmu od známych ľudí, ktorí si ho zvolili za životný štýl, spomínam vo svojich textoch často. Pre mňa je minimalizmus spôsob ako fungovať v súčasnom svete presýtenom vecami a možnosťami. Vo svete, kde sú životy každého porovnávané navzájom. Minimalistický prístup mi jasne pomáhať určovať priority a držať sa ich. Ako napísal Leo Babauta: „Jednoduchosť sa redukuje na dva kroky. Určiť si základné. Odstrániť zvyšok.”
Minimalizmus je pre mňa spôsob ako fungovať vo svete presýtenom vecami a možnosťami.
Odkedy som sa k minimalizmu pred viac ako dvomi rokmi dostala, začalo mi slovo priority dávať zmysel. Pochopila som, že to nie je neustálom naháňaní času v nekonečnom slede povinností, vecí a informácií. Naopak. Malo by to byť o vytváraní tohto času a priestoru tým, že niektoré povinnosti, veci a záplavu informácii jednoducho nevpustíme ďalej. Tákáto myšlienka je podľa mňa veľmi upokojujúca — nemusíme všetko. A je do veľkej miery na nás, aby sme si to ustrážili.
Prečítajte si tiež: Užitočné tipy, ako dostať minimalizmus do vášho každodenného života

1. Vyraďte duplikáty
Ak len začínate s triedením vecí a neviete odkiaľ kam, skúste sa najprv zbaviť duplikátov. Pomôže vám to, ak ste si ešte nevypestovali návyk posúvať veci preč bez výčitiek (však ma toľko stáli, ešte sa môžu zísť...). Duplikátov má pritom v domácnosti každý dosť. Či už sú to dva podobné dáždniky, rovnaké knihy alebo dve naberačky. Vyberte si tú obľúbenejšiu vec a druhú odložte do škatule. Keď s celou škatuľou obídete byt, posuňte ju niekomu, komu sa veci zídu.
2. Zoberte to cez les
Pobyt v prírode pomáha upokojovať myšlienky. Japonci dokonca veria, že sa v lese dá kúpať. Relaxačná technika Shinrin-yoku slúži na otváranie zmyslov a naberanie atmosféry lesa. Vo svojej podstate ide o sprítomňovanie okamihu cez zmyslové vnemy a vypínanie neustáleho toku myšlienok v hlave. Ak nemáte nablízku les, niekedy stačí, aby ste sa prešli cez park, privoňali ku kvetom, pohladkali domáce zviera alebo sa zahľadeli na oblohu a zhlboka dýchali.

3. Vytvorte si rannú a večernú rutinu
Ranná a večerná rutina, teda to, ako trávime čas po zobudení a pred spaním, vedia ovplyvniť celý náš deň. Pred tým, ako budete čas rozdávať niekomu inému, dajte ho najskôr sebe. Preto by ráno malo patriť vám, aj keby to bolo len na 10 minút. Je už na vás, či ho strávite cvičením, vzdelávaním alebo počúvaním podcastu. Venujte začiatok dňa sebe a niekoľkonásobne sa vám to vráti. Večerná rutina je zas skvelý spôsob, ako spomaliť telo a myšlienky a pripraviť sa na kvalitný spánok. Môžete si písať diár, meditovať, čítať knihu a popritom odložiť telefón. Poskladajte si ráno a večer z činností, ktoré vám robia radosť a sú pre vás prospešné a pravidelne sa k nim vracajte. Zmenu pocítite takmer okamžite.
4. Naplánujte si jedálny lístok
Výživovo vyrovnaný a finančne primeraný jedálny lístok vieme dosiahnuť, ak si každú nedeľu večer sadneme na 15 minút. Stačí, ak si spíšete, čo máme počas pracovného týždňa v pláne variť a jesť. Plánovanie nám pomáha vyberať si zdravšie možnosti. Oznáčíte si vďaka nemu dni, keď budete nákup, kedy variť a kedy jesť vonku. Tiež napríklad zahrniete potraviny, ktoré už doma máte. Keď sa vám podarí znížiť množstvo času, ktorý trávite premýšľaním o obede, a tiež premeniť vaše automatické voľby na čo najzdravšie možnosti, prinesie to do vášho života nielen väčšiu pohodu, no tiež zdravší jedálny lístok.
Pred tým, ako budete čas rozdávať niekomu inému, dajte ho najskôr sebe.
5. Netrieďte len veci, ale aj ľudí
Neverím síce úplne fráze, že sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času, no je fakt, že nás ľudia naokolo ovplyvňujú. Preto rovnako, ako je dôležité triediť zo života predmety, ktoré sa kopia v poličkách, je dôležité z času na čas oprášiť a prehodnotiť aj vzťahy. Minimalizmus nie je iba o hmotných veciach, ale týka sa všetkého, čo máte vo svojom živote. Robia vás nejaké vzťahy nešťastnými? Máte po stretnutí s nejakou osobou zlý pocit? Ste vždy pri sledovaní nejakého účtu podráždení? Nechať niektoré vzťahy vychladnúť nie je vôbec jednoduché, no niekedy je to tá najlepšia možnosť. Nechajte ísť vzťahy slušne a pokojne, no nechajte ich ísť.
Prečítajte si tiež: Minimalizmus na sociálnych sieťach: 7 jednoduchých tipov, ako na nich tráviť menej času

Skúste hneď: minimalistické tipy, ktoré vám zaberú 5 minút
- prestaňte odoberať jeden newsletter
- nájdite jeden kus oblečenia, ktoré už rok nenosíte, a darujte ho
- urobte si čaj/kávu a sadnite si, kým ho vypijete
- prestaňte sledovať troch ľudí na sociálnych sieťach
- vyvetrajte miestnosť, v ktorej ste
- nastavte budík na päť minút, pozbierajte za ten čas nepotrebné veci po celom byte - po zazvonení ich vyhoďte
- zavolajte niekomu, koho máte radi
- meditujte päť minút
- pustite si obľúbenú hudbu
- zhlboka sa nadýchnite, zadržte dych a vydýchnite - opakujte 5x
- upracte jednu poličku, ktorú máte na očiach
Comments