5 kníh o minimalizme, ktoré sa oplatí prečítať
- mojjmira
- Feb 9, 2018
- 4 min read
V priebehu minulého roka som sa začala podrobnejšie zaujímať o minimalizmus. Natrafila som popritom na veľa zaujímavých blogov, no tiež na niekoľko už na prvý pohľad inšpiratívnych kníh. O tie, ktoré som pridala na svoj zoznam na tento rok, sa s vami podelím v nasledujúcich riadkoch.


Najnovšia kniha od autorky Projektu 333 vyšla 26. decembra minulého roku. Nie je to jej prvá kniha, ale prvá, ktorá vyšla v tlačenej verzii. Autorku a jej blog sledujem už dlho, preto viem, že sa mi páči jej štýl písania, ale tiež sa stotožňujem s mnohými jej myšlienkami na zjednodušovanie života.
Kniha je rozdelená na štyri časti − making me, making space, making time a making love. Slovami Courtney Carver, knihu písala pre ľudí, ktorí sú zaneprázdnení, cítia sa rozptýlení a ktorí si povedali, že „dosť je dosť”. Sama knihu označila ako nadstavbu svojho blogu, no na priestore knihy išla viac do hĺbky. Zdieľala v nej veci, ktoré by na blog nedala.
Zameriava sa v nej na zdravie, zmysluplné vzťahy, ako sa vyrovnávať so stresom, a tiež na vzťah k sebe samému. Soulful Simplicity nie je knižka určená len na pasívne čítanie. Vďaka nej sa vám môže podariť dostať do života užitočné rutiny − napríklad zmyslupnú rannú rutinu − a pomáha tiež otvoriť niektoré otázky na ceste k minimalizmu. Na mojom zozname je číslo jeden.
Ak by ste si chceli prečítať ukážku z knihy, nájdete ju na stiahnutie v priloženom linku.
Cait Flanders si dala dvojročný zákaz nakupovania, pričom kniha podrobne zachytáva prvých dvanásť mesiacov. Počas tohto obdobia kupovala len potrebné potraviny, toaletné potreby, benzín do auta... Knižka vyšla 16. januára tohto roku.
Autorka nám ukazuje, ako sa počas roka učí konzumovať menej, a tiež sledujeme vypratávanie jej domácnosti od 70 percent nepotrebných vecí. The year of less je viac osobná kniha ako Soulful Simplicity, preto môže ukázať aj reálne veci, ktoré rieši človek, keď sa chce vymaniť z koliesa konzumného spôsobu života. Obsahuje však aj praktické usmernenie.
„Uvedomila som si, prečo som vždy skončila pri nakupovaní, alkohole a jedle − a čo ma to stálo," popisuje autorka výzvu. Ak zvažujete podobnú výzvu alebo sa chcete len naučiť trochu spomaliť, táto kniha môže byť naozajstná pomoc.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Užitočné tipy, ako dostať minimalizmus do vášho každodenného života

Overdressed: The Shockingly High Cost of Cheap Fashion − Overdressed: The Shockingly High Cost of Cheap Fashion − Elizabeth L. Cline
Napriek tomu, že kniha nehovorí prvoplánovo o minimalizme, myslím si, že s ním do veľkej mieri súvisí. Ide o staršiu knihu z roku 2012, ktorá sa za ten čas stihla stať veľmi dôležitou súčasťou knižnice každého, kto sa zaujíma o pomalú (slow) a udržateľnú (sustainable) módu.
Autorka v knihe popisuje súčasný prístup spotrebiteľov k oblečeniu a prirovnáva jeho konzumovanie k tomu, ako konzumujeme fast food.
Okrem toho však dopĺňa knihu o množstvo faktov, ktoré môžu navždy zmeniť vaše nazeranie na oblečenie a obliekanie vo všeobecnosti. A tiež môžu zmeniť vaše návyky pri nakupovaní oblečenia. Vedeli ste napríklad, že celý cyklus odevov značky Zara je dva týždne? To znamená, že od dizajnu, cez produkciu, po dovoz a teoretický predaj prejde 14 dní. Prirovnanie k fast food tak asi nie je prehnané.

Ďalšia knižka, ktorá vyšla v januári tohto roku. Jej názov pomerne jasne hovorí, čo od nej môžeme čakať, no aj tak spomeniem niektoré body, ktoré ma na nej zaujali.
Prirodzeným ľudským úsilím je obklopiť sa priestorom, v ktorom sa cítime bezpečne. Pritom nevyhnnutnou súčasťou tohto priestoru sú najmä veci − tie
z tohto priestoru vytvoria naše osobné miesto. Páči sa mi, že autorka dáva dôraz najmä na slovo radosť, ktorú môžeme nájsť, ak vyskúšame niektoré základné kroky smerom k minimalizmu. Slovami Zoey Arielle Poulsen kladie
v knihe veľký dôraz na použitie konceptu minimalizmu tak, aby ste v živote sledovali svoje záujmy, v ktoré veríte najviac.
Okrem toho má kniha aj praktickú časť, v ktorej autorka radí, ako sa menej stresovať, zlepšiť si sústredenie a nájsť zmysel pre vďačnosť. No a tiež pridáva niečo zo svojho života. (V podobnom duchu je písaná kniha The Joy of Less: A Minimalist Guide to Declutter, Organize, and Simplify od Francine Jay. Ide síce o knihu z roku 2010, no v roku 2016 vydala autorka jej vynovenú verziu a myslím si, že tiež stojí za pozornosť.)
Lucy Siegle poznám najmä ako autorku píšucu pre The Guardian, kam prispieva článkami o minimalizme, pomalej móde a etickom živote ako takom. Preto som bola rada, keď som popri jej stĺpčekoch narazila aj na knihu.
Ide síce o knihu z roku 2011, no zachytáva stále aktuálnu tému, a to skrytý príbeh za výrobou oblečenia. Znova nejde primárne o tému minimalizmu, no ako som už spomínala, nadmerný konzum a všeobecné plytvanie s minimalizmom do veľkej miery súvisia.
Autorka sa v knihe venuje venuje lacnej móde a faktom, kto za takúto lacnú módu v konečnom dôsledku platí. Ukazuje aj niektoré zmeny, ktoré by mohli (a tiež mali) urobiť výrobcovia, no tiež spotrebitelia. Autorka verí, že je možné byť takzvaným „fashionistom", no popri tom sa zaujímať, ako, kde a kto vyrobil vaše oblečenie. A vás zaujíma dozvedieť sa viac odpovedí na tieto otázky, určite siahnite po tejto knižke.
Comments