top of page

Minimalizmus v šatníku: 5 výhod kapsulového šatníka a ako s ním začať

  • mojjmira
  • Feb 23, 2020
  • 4 min read

Updated: Sep 1, 2020

Koľko kusov oblečenia je veľa? A koľko naopak málo? Priemerná americká žena v štyridsiatych rokoch 20. storočia vlastnila spolu deväť kusov šiat na denné nosenie. Vhodné množstvo oblečenia si tak neurčujete iba sami, no ovplyvňuje vás aj doba. A v tej dnešnej sa stále viac objavujú limitované šatníky tzv. capsule wardrobes.

Pojem capsule wardrobe použila prvýkrát v 70. rokoch Susie Faux, majiteľka londýnskeho butiku nazvaného Wardrobe. Podľa nej tvoria kapsulový šatník základné kusy oblečenia, ktoré nevyjdú z módy. Tie sú potom doplnené o sezónne kúsky.

V súčasnosti je za kapsulový šatník považovaný tiež uzavretý systém oblečenia, v ktorom môžete jeden kus oblečenia kombinovať s množstvom iných. Počet vecí sa v takomto šatníku pohybuje od 24 do 50 kusov. Dôležitá je práve nadčasovosť šatníka, nepodliehanie trendom. Cieľom je mať „uniformu” na každú príležitosť bez toho, aby ste museli vlastniť kopy oblečenia.

Výhody kapsulového šatníka

1. Šetríte čas, priestor aj peniaze – Pri limitovanom šatníku ušetríte množstvo času, ktorý by ste inak trávili nakupovaním alebo ranným skúšaním oblečenia. Takýto šatník tiež nezaberie veľa miesta. A v neposlednom rade bez neustáleho nakupovania nového oblečenia ušetríte. A nie je to iba o kupovaní lacných vecí. Ak toho budete potrebovať menej, môžete si dovoliť kúpiť drahšiu a kvalitnú vec. Jej hodnota sa vám postupne vráti v podobe ceny na jedno nosenie. Najmä, ak bude súčasťou vašej skrine roky.

2. Nepodliehate trendom a „konzumujete” menej – Ak máte uzavretý šatník s limitovaným množstvom vecí, nekúpite si každý módny výstrelok. Pochopiteľne, nie je naň miesto. Zaujímavé však je, že po určitom čase chuť nakupovať prirodzene klesá. Ak všetko oblečenie plní svoju funkciu a máte potrebné veci na každú príležitosť, jednoducho viac netreba.

3. Vo veciach sa cítite dobre a nájdete svoj štýl – Na to nadväzuje: ak vlastníte len obmedzený počet vecí, dáte si záležať na tom, aby ste tie veci mali radi. Presnejšie, vyberiete si také, ktoré máte radi. Postupne vám zo šatníka vyskočia podobnosti a špecifické znaky – váš štýl. Mne sa potvrdilo, že sa už naozaj nemám snažiť kupovať si všetko to pestré veselé oblečenie, aj keď sa mi páči. Nebudem ho nosiť. Môj šatník tvoria ako základné farby béžová a tmavomodrá. V tých sa cítim dobre.

(Pohľad do môjho kapsulového šatníka.)

4. Rýchlejšie sa pobalíte – Toto nie je žiadna novinka, ale je to naozaj tak. Moje balenie sa na dovolenku je hodinová záležitosť, len vytvorím z mojej kapsule ešte menšiu a tú si zoberiem so sebou. Tiež viem odhadnúť, ako budem tieto veci kombinovať a či pokryjú všetko, na čo ich budem potrebovať.

5. Tvoríte menej odpadu – Slováci vyhodia každých 10 minút približne 460 kíl oblečenia. Ak do kapsulového šatníka nebudete nakupovať čisto slow fashion módu (čo sa mne úplne nedarí), ekologický bude už len váš prístup k veciam. Ideálne ich plánujete nosiť dlho a často. Ak si dáte pozor na materiál a už poznáte svoj vkus, pravdepodobne, vám oblečenie vydrží roky. Každý nekúpený módny výstrelok alebo nekúpená odmena v podobe pätnásteho trička je plus pre našu planétu.

BONUS: Kapsulový šatník vás naučí uspokojiť sa s menej – To, čo sa naučíte v šatníku, začnete prirodzene prenášať aj do zvyšku vášho života. U mňa to bolo presne tak. Najskôr som vytriedila šatník, a potom som sa pozrela na svoju kozmetiku, knihy, riady, nábytok... Ak ste schopní vytriediť množstvo vecí, ktoré vlastníte, zostane vám viac priestoru na život.

Ako s kapsulovým šatníkom začať?

Nebudem vám radiť krok po kroku, ako si vytvoriť šatník, ktorý dokonale zapadne do vášho životného štýlu. Po prvé, neviem, aký je váš život. Po druhé, vytvoriť plnohodnotný funkčný šatník je dlhodobý proces. Dostať do neho kvalitné kúsky, ktoré viete kombinovať navzájom, môže trvať roky. A po tretie, nie som žiaden módny expert. Móda ma baví ako umenie, vnímam ju ako možnosť prejaviť svoju osobnosť. Capsule wardrobe som však začala využívať najmä preto, aby som mala viac času na veci, ktoré ma zaujímajú viac.

 

To, čo sa naučíte v šatníku, začnete prirodzene prenášať aj do zvyšku vášho života.

 

Ak by som však mala vybrať niekoľko bodov, ktorých sa pri tvorení limitovaného šatníka držať, boli by to tieto:

- nájdite si svoje farby - je dobré mať niektoré základné ako je biela, čierna alebo béžová a na ne nastavovať doplnkové farby, tie by ešte mali navzájom ladiť

- vyberte si nadčasové strihy a najmä kvalitné materiály - predpokladá sa, že svoje veci budete nosiť často, pridajte teda do vášho šatníka také, ktoré vám v ňom vydržia, rovnako pomôžu klasické vzory, ako pásiky alebo kohútí vzor, všetko výrazne extravagantné bude o pár rokov z módy preč

- viete nový kúsok oblečenia nosiť s tromi ďalšími, ktoré už v šatníku máte? - pýtajte sa to pri každom nákupe, ak je odpoveď nie, vec nekupujte

- tiež sa opýtajte, či náhodou už niečo podobné nevlastníte

- prispôsobte oblečenie vášmu životnému štýlu - môžete na niekom obdivovať puzdrové šaty a aj si ich kúpite, lebo vám pristanú, no ak nebudú odrážať váš životný štýl, zostanú sedieť v skrini.

Vyskúšate kapsulový šatník tiež?

Comments


  • White Instagram Icon
  • White Pinterest Icon

© 2023 by Fashion Diva. Proudly created with Wix.com

bottom of page