Vypla som sociálnu sieť: 9 zistení o mesiaci bez Instagramu
- mojjmira
- Oct 5, 2019
- 3 min read
Pre mesiac bez Instagramu som sa rozhodla náhle. Mala som pocit, že tam trávim veľa času, a chcela som to zmeniť. Pár offline dní už bolo málo. Najmä, ak som sa od tejto siete neodtrhla počas troch rokov na viac ako 10 dní. Tentoraz detox trval celý mesiac a tu sú moje postrehy.

1. Viac rozhovorov
Keďže som nevidela zhrnutia zo stories, rozčítané knihy a naplánované výlety, zaujímala som sa viac o to, čo sa deje v životoch mojich známych. Napríklad, čo robili cez víkend. A tak sa pár fotiek zo stories zmenilo na rozhovor.
2. Späť k sebe
Aj keď sa rada pozerám na pekné fotky a čítam inšpiratívne myšlienky, niekedy je dobré všetko to okolité bzučanie vypnúť. Zamyslieť sa. Čo chceme my sami, čo sa nám páči a aká inšpirácia naskakuje v našej hlave.
3. Súkromie
Prehodnotila som aj svoje súkromie. Konkrétne, čo z neho dávam von. Aj keď mi známi hovoria, že toho o sebe nezdieľam veľa, je to asi skôr o tom, ako to vnímam ja. Každý máme hranice svojho súkromia nastavené inde. Žiaľ, môžu sa nám pri porovnávaní sa so svetom sociálnych sietí stierať. Keď na Instagrame vidíme desiatu fotku v podprsenke (a nie je to reklama na spodné prádlo), môže sa nám zdať, že je to v poriadku, keď podobnú zavesíme aj my. Pritom v úplne pôvodnom nastavení niečo také u nás nepripadalo do úvahy. Je úplne jedno, kde má kto svoju hranicu, je však dobré, dať si niekedy odstup a zvážiť si, či ju už náhodou podvedome neprekračujeme.
Je jedno, kde máme hranicu svojho súkromia. Je však dobré, dať si niekedy odstup a zvážiť si, či ju už náhodou podvedome neprekračujeme.
4. Čas na telefóne
Myslela som si, že vďaka detoxu od Instagramu, budem na telefóne tráviť výrazne menej času. To sa mi však nepodarilo. Instagram zastúpili iné aplikácie ako Youtube, Pocket alebo Podcasty, čiže sa mi ušetrený čas len prelial inam. Možno by nebolo zlé trochu obmedziť aj tie.
5. Fotenie
Prestala som fotiť na telefón. Nie úplne, ale množstvo sa znížilo výrazne. Z víkendového výletu do prírody mi pribudlo len pár fotografií. Všetko okolo seba som pozorovala najmä očami. A trávila som tiež menej času hľadaním tých najlepších uhlov a výhľadov.
6. IG je len zábava
Stalo sa vám, že ste pripisovali vyššiu hodnotu niečomu, čo za to nestálo? U mňa to bol Instagram. Brala som ho až príliš vážne. S odstupom zisťujem, že už spomínané hľadanie najlepšieho uhla, poprípade farebné dolaďovanie feedu, k čomu slúžilo množstvo aplikácií, bolo už trochu mimo. Dokonale zladené profily, najvychytenejšie aplikácie a instagramové hotspoty vedia prerásť cez hlavu. A ak sa len malá časť zo mňa tešila na výlet, lebo výsledkom boli pekné fotky na IG, tak nastla čas poprehadzovať hodnoty.

7. Sebacentrizmus
Všetci sme niečím zaujímaví, máme rôzne príbehy a tiež spôsoby, ako si poradiť so životom. No netreba ten náš životný príbeh a aj vlastnú osobnosť zas veľmi preceňovať. Ráno v pyžame aj tak všetci vyzeráme podobne. Potvrdzovanie vlastnej hodnoty vďaka srdiečkam síce môže byť na krátku dobu príjemné, no tá hodnota by mala stáť na niečom inom. Na niečom, čo nie je súčasťou sveta sociálnych sietí.
8. Koncentrácia
Na našu koncentráciu v súčasnej dobe útočí všeličo, no sociálne siete vyhrávajú. Okrem obmedzovania používania sociálnych sietí a mojich krátkodobých experimentov (ako august bez Instagramu) sa snažím pravidelne meditovať, cvičiť jógu a chodiť do prírody. No aj tak na sebe vidím občasné tiky a potrebu niečo rýchlo skontrolovať. Pri písaní dlhších textov si nastavujem budík na pol hodinu, lebo nie vždy viem koncentráciu sústrediť dlhšie. Po zazvonení sa zvyčajne prejdem a pokračujem ďalej. Čiže všetko, čo nám koncentráciu pomôže aspoň trochu trénovať a prehlbovať, je dobrá vec.
9. Sloboda
Pre mňa najzaujímavejší postreh v súvislosti s vypnutím Instagramu, bolo vedomie akejsi slobody. Nedávno to popísala aj Monika Bočková v newsletteri od Kurníku, ktorá zaradila detox od Facebooku: „To, čo som pocítila v prvom momente, bol bezprostredný pocit slobody.” Vedomie, že niečo nemusím robiť, niečo nemusím sledovať, a to dokonca celý mesiac, prinieslo zaujímavý pocit úľavy. Tu vidím tiež prepojenie na minimalizmus. Čím menej vecí vlastníme a menej vecí vlastní nás, tým väčšiu slobodu máme.
Prečítajte si tiež: Minimalizmus na sociálnych sieťach: 7 jednoduchých tipov, ako na nich tráviť menej času
Comentarios