top of page

Minimalizmus na sociálnych sieťach: 7 jednoduchých tipov, ako na nich tráviť menej času

  • mojjmira
  • Oct 22, 2018
  • 6 min read

Sociálne siete sa stali našou každodennou súčasťou, naším zaháňačom nudy, poskytovateľom zábavy, miestom na stretnutie s priateľmi. Svoje životy žijeme online. V tomto blogu sa s vami preto podelím o tipy, vďaka ktorým ich môžete používať menej.

Ja a sociálne siete

Pamätám si, keď som sa prvýkrát prihlásila na Facebook. Bol koniec leta, mala som šestnásť. Vrátila som sa z tábora, kde o Facebooku všetci hovorili a ja som nevedela, o čo ide. Hneď po príchode domov som to chcela zistiť. Vtedy už ako hrdá užívateľka Pokecu a MySpace.

Pamätám si, aká som bola z Facebooku nadšená, všetko mi to prišlo nové a vzrušujúce. Menila som si profilovku každý týždeň – samozrejme, dômyselne nafotenú a upravenú cez tri programy v počítači (aplikácie ešte neboli) –, písala som každý deň jeden až dva statusy (na dôležitú tému, čo som mala na obed alebo ako som videla kvitnúť fialky) a čo je najdôležitejšie, o tom, čo na druhý deň na Facebook napíšem, som rozmýšľala dlho do noci. Bola som na ňom stále, páčilo sa mi dávať o sebe vedieť a páčili sa mi lajky, ktoré som dostávala (aj keď sa pohybovali okolo piatich). Donekonečna som si prezerala statusy a fotky iných ľudí a o Facebooku sme sa bavili v škole. Neviem, či ste sa so závislosťou na sociálnych sieťach niekedy stretli, ale do určitej miery asi áno, pretože toto sa k nej blížilo. Najmä v čase, keď sa nevedelo, ako na nás môžu sociálne siete vplývať.

 

Sociálne siete sa prirodzene votreli do nášho života. Bežný užívateľ na nich trávi v priemere viac ako dve hodiny denne.

 

Smartfóny a sociálne siete sa akosi prirodzene votreli do nášho každodenného života. Nosíme ich so sebou s rovnakou samozrejmosťou ako peňaženku a kľúče od domu. Bežný užívateľ trávi na sociálnych sieťach v priemere viac ako dve hodiny denne. Mne spravovenie sociálnych sietí platí účty, preto som na nich (takmer) denne. Keďže na nich trávim posledné roky naozaj veľa času, musela som sa naučiť určiť si hranice a kroky, ako tento čas okresať a zvyšný využívať rozumne. Určite sa radím k častým používateľom sociálnych sietí, no napríklad vo voľnom čase (mimo pracovného) takmer vôbec nechodím na Facebook a tiež si určujem voľné dni od Instagramu. To všetko vďaka vedomému prístupu a niekoľkým pravidlám.

Spoločnosť a sociálne siete

Sociálne siete a smartfóny nie sú len nevinné zábavky, ktoré nás oberajú o čas. Množstvo výskumov v posledných rokoch dokazuje, že ľudský mozog sa môže na sociálnych sieťach stať závislý a vyžadovať každodennú dávku v podobe srdiečok a lajkov.

Justin Rosenstein, inžinier ktorý sa podieľal na tvorbe Like tlačidla na Facebooku, si postupne zablokoval sociálne platformy Reddit a Snapchat a obmedzuje aj používanie samotného Facebooku. Dokonca mu asistent nastavil na smartfóne rodičovský zámok, aby si nemohol sťahovať aplikácie. Prečo všetky tieto obmedzenia?

Výskum z roku 2016 ukazuje, že sa dotkneme telefónu, klikneme po ňom alebo prejdeme po obrazovke v priemere 2617-krát denne. Okrem toho opisuje, že ľudia veľakrát čas strávený na svojom telefóne podceňujú. Pritom je dnes tiež známe, že technológie kvôli veľkému množstvu podnetov, znižujú našu schopnosť sústrediť sa.

Okrem toho, ako píše Nir Eyal autor knihy Hooked, technológie, ktoré využívame, sa zmenili na nutkanie, ak nie rovno na závislosť. „Ide o impulz pozrieť si notifikáciu správy. Ide o akýsi ťah navštíviť Youtube, Facebook alebo Twitter len na pár minút, aby sme sa potom našli, ako ťukáme a scrollujeme o hodinu neskôr," vysvetľuje Eyal vo svojej knihe.

Je na to viacero dôvodov, k sociálnym sieťam nás ťahá tzv. spoločenské potvrdenie – prijatie do skupiny, potvrdenie našej hodnoty v nej, ktoré sa zhmotňuje v podobe lajkov. Funguje na jednoduchej rovnici, dostávať a dávať, len ju prenášame do online sveta. Sociálne siete tiež fungujú na systéme variabilných odmien. Pri scrollovaní dole nástenkou často neviete, čo vás tam čaká – bude tam pekná fotka alebo otravná reklama? Na rovnakom princípe vzniká napríklad závislosť na automatoch. Gambler nikde nevie, či práve vyhrá, a to ho ťahá k automatu znova.

Minimalizmus na sociálnych sieťach

Ak by som vám dala deň voľna a mohli by ste ho vyplniť len vecami, ktoré máte radi a tešia vás, bolo by medzi nimi lajkovanie fotiek na Instagrame alebo komentovanie statusov na Facebooku? V súvislosti s vyššie spomínaným by sme mali sociálne siete využívať obozretne. Život ide mimo nich a čas strávený vtipnými videami na Facebooku nám už nikto nevráti. Z pohľadu minimalizmu nie je pretriedenie hmotných vecí jediné, na čo sa môžeme sústrediť. Tiež vieme obmedzovať nezdravé vzťahy, vyprázdňovať zahltenú myseľ a zbavovať sa toxických návykov.

 

Ak by ste mali deň voľna a mohli by ste robiť len veci, ktoré máte radi, bolo by medzi nimi komentovanie statusov na Facebooku?

 

Minimalizmus pre každého znamená niečo iné, ale podľa jednej z definícií od známych The Minimalists je to tiež „nástroj, ktorý pomáha pri hľadaní slobody". Minimalizmus nám pomáha určiť priority, ktorým chceme v živote dávať prednosť. Pridávam preto môj zoznam tipov, vďaka ktorým držím používanie sociálnych sietí na (pre mňa) rozumnej úrovni.

1. Vypínam wifi aj dáta

Sociálne siete čoraz častejšie navštevujeme z mobilu a ani ja nie som žiadna výnimka. Mám však pravidlo, že vždy pri odchode z internetu, vypnem tiež wifi alebo mobilné dáta – podľa toho, ako som bola práve pripojená. Pri ďalšom použití internetu preto musím pripojenie znova zapnúť. Nie je to náročné, ale často tento medzikrok stačí na to, aby som si uvedomila reflexné konanie. Vďaka tomu niekedy vyhodnotím, že použitie internetu nie je až také dôležité a mobil znova odložím.

2. Vypla som notifikácie – zn. všetky

Ak ste to doteraz ešte neurobili, určite odporúčam. Raz vám pípne odkaz z Instagramu, do toho komentár na Facebooku, a potom ešte nový podcast a dôležitý tweet od obľúbeného novinára. A ani neviete ako, reagujete. Ste otrokom svojho mobilu. Stávate sa podriadeným jeho hláseniam a už si neurčujete, čo a kedy chcete vidieť, ale on vám to servíruje, často aj so zvukom. S výnimkou SMS a volaní, mi žiadne notifikácie na mobile nevyskakujú, o nič neprichádzam, len si tieto hlásenia pozerám v čase, keď mám na ne sama chuť.

3. Myslím na svoje prečo

Keď už na nejakú sociálnu sieť idem, mám jasný zámer, s ktorým tam mierim – pridať novú fotku, prejsť komentáre alebo si pozrieť ľudí, ktorých sledujem. Obmedzujem nezmyselné opakované pozeranie aplikácie v MHD alebo počas jedla. Okrem zámeru si určím aj presný čas, do kedy na aplikácii budem. Napríklad, ak som sa prihlásila 18:10, viem, že 18:40 chcem byť preč. Výhoda používania mobilu je, že presný čas máte priamo pred sebou, preto nie je ťažké sa ho držať.

4. Unlike & unfollow

Ak už nejaké sociálne siete využívam, chcem, aby to bolo miesto, ktoré som si nastavila podľa seba. Ak si odmyslíme reklamu a nejaké iné obmedzenia, tak chcem, aby na mojom profile boli veci, ktoré sa mi páčia, ktoré ma inšpirujú alebo sa vďaka nim niečo nové dozviem. Sociálne profily by nemali byť miesta, kvôli ktorým nás niečo hnevá, škrie alebo ktoré v nás vyvolávajú závisť. Ak na niečo také narazím, dávam unfollow, poprípade unlike. Vyhraďte si aspoň hodinku a pozrite sa, čo na sociálnych sieťach sledujete, všetko, čo vo vás vyvolá negatívnu reakciu, môže ísť preč. Bez ľútosti.

5. Nescrollujem – pravidlo jednej hodiny

Približne 87 % užívateľov mobilných zariadení vstáva alebo zaspáva so svojím smarfónom. Moje pravidlo je, že hodinu po zobudení a hodinu pred spaním mobil nepoužívam. Hneď po zobudení má ľudský mozog útlm, je ospalý. Súvisí to s prietokom krvi, ktorý je znížený, a chvíľu trvá, kým sa dostane na bežnú úroveň. Mozog nepracuje na sto percent. Ak k tomu pridáme návykové účinky, ktoré smartfóny majú, nie je to najlepšia kombinácia. Večer sa zas snaží telo za pomoci hormónov mozog uspať. Avšak modré svetlo z obrazoviek zariadení znižuje hladinu hormónu spánku melatonínu, a tým zhoršuje kvalitu spánku.

 

Približne 87 % užívateľov mobilných zariadení vstáva alebo zaspáva so svojím smartfónom.

 

6. Sociálny pôst

Z času na čas si dám sociálny pôst, ako som si ho pre seba nazvala. Znamená to, že konkrétny deň, pár dní alebo týždeň, nejdem na sociálne siete alebo na internet vo všeobecnosti. Pôst si plánujem dopredu, keď viem, že ho nebudem musieť porušiť, napríklad z pracovných dôvodov. Takéto dni pomáhajú získať odstup od sociálneho prostredia. V súčasnosti vznikajú tiež rôzne iniciatívy, ktoré vyhlasujú pravidelné offline dni, tak sa na začiatok môžete pridať k nim.

7. Život je vonku

Na záver jeden možno očividný, ale overený tip. Našla si záľuby a veci, ktoré ma bavia offline a snažím sa im venovať čo najčastejšie. Nie je nad to stáť na vrchole kopca, cvičiť jógu, čítať si dobrú knihu, prechádzať sa ulicami starého mesta alebo variť chutný recept. Vtedy si na Facebook alebo Instagram ani nespomeniem.

Bonusový tip:

Viete, koľko času denne trávite na telefóne? Na čo všetko popritom klikáte? Iba ak máte reálny prehľad, viete tento čas znižovať. Pomôže vám pri tom napríklad prehľad využitia batérie, ktorý nájdete v nastaveniach alebo tiež aplikácia Moment.

Comments


  • White Instagram Icon
  • White Pinterest Icon

© 2023 by Fashion Diva. Proudly created with Wix.com

bottom of page